Vinga båttur i Göteborgs Skärgård | ||
---|---|---|
30 juni - 26 aug, 2023 | Vinga i Göteborgs Skärgård Lilla Bommen Göteborg |
![]() |
Under sommaren kan du åka med båt till Vinga. Båtturen tar ca 1,5 timme enkel väg från Lilla Bommen i Göteborg.
Vinga beboddes första gången 1646 med den förste båkvaktaren Torkel Smed. Ön är också känd för att skalden Evert Taube bodde på Vinga under sin barndom. Du kan åka till Vinga från juli till mitten av augusti. Ta med badkläder för det finns mysiga ställen att bada på på ön. Vill du veta mer historia om ön och Vinga fyr kan du läsa här. En annan kul upplevelse är att åka snabb ribbåt till Vinga.
Vinga båttur presenteras i samarbete med Strömma. Bokar gör du enkelt via bokningslänkarna intill turen nedan.
Vinga turen är mycket populär, boka gärna era biljetter online.Boka en tur till Vinga från Lilla Bommen. Du åker med fartyget M/S Carl Michael Bellman. Båtturen tar ca 1,5 tim en väg. Du stannar på Vinga i 2 timmar där du kan vandra runt på ön och upptäcka fyren och lite annat smått och gott. Du kan också boka lunch på båten. Glöm inte badkläderna för ett dopp från en klippa på ön.
I biljetten ingår båtresa eller båtresa med lunch.
Säsong: 30 juni - 26 aug, 2023
Avgår: olika dagar i veckan. Tid: 1,5 tim enkel väg och 2 timmar besök på Vinga
Med ett Go City Gothenburg Pass kan du upptäcka Göteborg till rabatterat pris. Detta Göteborgskort är fyllt med inträden till sevärdheter, museum och sightseeing. Du betalar ett fast pris för kortet som gäller för olika antal dagar: 1, 2, 3 eller 5 dagar. Besök så många attraktioner du hinner av allt som ingår.
Scandic Europa | Centralstation / Nordstan
Scandic Göteborg Central | Centralstation / Nordstan
Scandic Crown | Centralstation / Ullevi
Scandic Rubinen | Avenyn / Liseberg
Clarion Hotel® Post | Centralstation
Clarion Collection® Hotel Odin | Centralstation / Ullevi
Avalon Hotel | Kungstorget / Avenyn
Comfort Hotel® Göteborg | Skeppsbron / Stenpiren
Hotell Opera | Centralstation / Nordstan
Hotell Eggers | Centralstation / Nordstan
Hotell Royal | Centralstation / Nordstan
Hotell Liseberg Heden | Heden / Avenyn
Vinga båttur i Göteborgs Skärgård | ||
---|---|---|
30 juni - 26 aug, 2023 | Vinga i Göteborgs Skärgård Lilla Bommen Göteborg |
![]() |